Наполеон

Наполеон
Author:
Tags: g, АСТ, біографії та мемуари
Publisher: АСТ
Publication Year: 2011
ISBN: 9786176260073
g: 02.10.2016
About the Book

Давно хотів прочитати щось про Наполеона і не пошкодував, що серед кількох варіантів зупинився саме на Тарле. Біографія розлога, написана з симпатією до героя, але й без зайвого замилування ним. Ну й все це до того ж виконано захопливо, на високому літературному рівні, при тому що сам автор — науковець.
Наполеон за Тарле вимальовується і безсумнівним генієм, фігурою такого історичного розміру, яка трапляється раз на кілька сотен років. Але, одночасно, й людиною свого часу, з власними світоглядними обмеженнями і помилками.
З недоліків власне самої книги можу назвати (вимушене чи свідоме) деяке зловдивання економічними і класовими коренями подій, зверненнями до Маркса-Энгельса (очевидно, все ж вимушеними, книжка писалася у 30-ті рр., а у заключенні, де Тарле перераховує найвагоміші роботи про Наполеона так багато цитованих ним засновників марксизму він забуває згадати). Ну і деякі русофільські браві мотиви в описі російської кампанії Наполеону, втім незначні, але, менше з тим, й вони не відповідають точно історичній правді.
Сам Наполеон, судячи з біографії і всього, що я читав про нього раніше, фігура, про яку можна писати і писати, але так і не вичерпаєш його масштаб. Але треба захопитися ним. Поки що я цілком задовольнив свою допитливість щодо нього.