g: 24.05.2015
Боплан зацікавив більше як джерело украïнськоï історії часів, про реальності яких мало що достеменно відомо. Джерело, звичайно, не настільки надійне, як сучасна історична праця, бо то були часи, коли в дорожніх нотатках запросто і природньо виникали дракони та інші дива, але джерело унікальне. Недарма до нього сотні років ще зверталися куди більш помірковані історики.
Меріме ж просто приємно здивував. І, якщо його нарис про козаків і Січ просто цікавий як прихильний погляд зі сторони, то біографія Хмельницького захоплює драматичною і бурхливою історією Украïни, написаною з такою цікавістю і симпатією, що й не кожен украïнець сподобився б. Вперше у таких деталях дізнався про наміри Хмельницького, його прагнення, маневрування між потужними сусідами, ймовірними мотивами вчинків та й взагалі про нього самого, який, як пише Меріме, був немовби завершеним типом козака: відважним, лукавим і завзятим, головною мрією якого була козацька держава. У радянських і сучасних російських дослідженнях просто не міг з’явитися такий образ Хмельницького. А у француза Меріме з’явився. І хоча Меріме з явною симпатією ставиться до героя, відстороненість дозволяє йому побачити – і майстерно показати, якою складною людиною був гетьман, якими суперечливими були часи. А також побічно ще раз довести, що не може герой однієї краïни бути героєм й іншоï, і наврядчи погляд на Хмельницького буде однаковим у поляків, росіян, молдаван, угорців, турок, кримських татар та украïнців. Для кожного буде своє головне, своє позитивне і негативне.
Також звернув увагу (оскільки нещодавно читав про вікінгів), наскільки традиції козацтва і Польщі продовжували ще у XVII ст. звичаï вікінгів. Тут і сама ідея вільних козаків – шляхетних воïнів і одночасно з позицій наших часів флібустьєрів. Тут і шляхетність, що не пов’язана з богатством. Можна згадати польську шляхту і січових козаків, які не гребували, за потреби, працювати на землі. Тут і система обрання короля і гетьмана – від буквального повторення ‘кола’ вікінгів до доволі обмеженими самою шляхтою владними. можливостями. Напевно, колись потрапить до рук дослідження цієї теми, настільки вона кидається в очі.