Опис України. Українськи Козаки. Богдан Хмельницький

Опис України. Українськи Козаки. Богдан Хмельницький
Authors: ,
Tags: g, історія, Україна
Publisher: Каменяр
Publication Year: 1990
g: 24.05.2015
About the Book

Боплан зацікавив більше як джерело украïнськоï історії часів, про реальності яких мало що достеменно відомо. Джерело, звичайно, не настільки надійне, як сучасна історична праця, бо то були часи, коли в дорожніх нотатках запросто і природньо виникали дракони та інші дива, але джерело унікальне. Недарма до нього сотні років ще зверталися куди більш помірковані історики.
Меріме ж просто приємно здивував. І, якщо його нарис про козаків і Січ просто цікавий як прихильний погляд зі сторони, то біографія Хмельницького захоплює драматичною і бурхливою історією Украïни, написаною з такою цікавістю і симпатією, що й не кожен украïнець сподобився б. Вперше у таких деталях дізнався про наміри Хмельницького, його прагнення, маневрування між потужними сусідами, ймовірними мотивами вчинків та й взагалі про нього самого, який, як пише Меріме, був немовби завершеним типом козака: відважним, лукавим і завзятим, головною мрією якого була козацька держава. У радянських і сучасних російських дослідженнях просто не міг з’явитися такий образ Хмельницького. А у француза Меріме з’явився. І хоча Меріме з явною симпатією ставиться до героя, відстороненість дозволяє йому побачити – і майстерно показати, якою складною людиною був гетьман, якими суперечливими були часи. А також побічно ще раз довести, що не може герой однієї краïни бути героєм й іншоï, і наврядчи погляд на Хмельницького буде однаковим у поляків, росіян, молдаван, угорців, турок, кримських татар та украïнців. Для кожного буде своє головне, своє позитивне і негативне.
Також звернув увагу (оскільки нещодавно читав про вікінгів), наскільки традиції козацтва і Польщі продовжували ще у XVII ст. звичаï вікінгів. Тут і сама ідея вільних козаків – шляхетних воïнів і одночасно з позицій наших часів флібустьєрів. Тут і шляхетність, що не пов’язана з богатством. Можна згадати польську шляхту і січових козаків, які не гребували, за потреби, працювати на землі. Тут і система обрання короля і гетьмана – від буквального повторення ‘кола’ вікінгів до доволі обмеженими самою шляхтою владними. можливостями. Напевно, колись потрапить до рук дослідження цієї теми, настільки вона кидається в очі.